*
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Ιούλιος 25, 2014, 00:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Δικαιώματα

.

Αποστολέας Θέμα: Κύμη - "Το Μπαλκονι του Αιγαιου"  (Αναγνώστηκε 3061 φορές)

Αποσυνδεδεμένος martha

• Τουρίστας
  • *
Κύμη - "Το Μπαλκονι του Αιγαιου"
« στις: Μάρτιος 09, 2010, 20:25 »
Καλησπερα σε όλους,

είναι πρωτη φορα που γραφω στο Forum! Nα σας περιγραψω και εγω ενα Καταπληκτικο Παρ-Σαβ-Κυρ που περασα τον προηγουμενο μηνα.Εχω κανει πολλα ταξιδια σε Ελλαδα και Εξωτερικο αλλα ο συγκεκριμενος προορισμος με εκανε ν καταλαβω την πραγματικη Ελληνικη φιλοξενια που δυστυχως την εχουμε ξεχασει..

Ο προορισμος μας ηταν η Κυμη. Πηγαμε να χαλαρωσουμε και να ηρεμισουμε κατι που το πετυχαμε 100%! Πολλα πλεονεκτηματα όπως η μαγευτική θεα της πολης(ειναι αμφιθεατρικα χτισμενη και αγναντευει όλο το Αιγαιο και την Σκυρο!), αρχοντικα τα μικρα χωριουδακια γυρω απο την Κυμη που πραγματικα δεν εχουν να Ζηλεωουν τα Ζαγωροχωρια με πετρινα οικιματα, παραδοσιακα καλντεριμια και παππουδες-γιαγιαδες πολυ γραφικοι και ευγενικοι για καθε ερωτηση όπως επισης Φανταστικο το Μετοχι με την ξακουστη Παραλια της Χιλαιδους!

Η κυμη που κυριολεκτηκα σε μαγευει με την ηρεμια της στην παλια πολυ όπου εκει είναι το Δημαρχειο και αλλα Αρχοντικα σπίτια που το περασμα του χρονου δεν τα εχει επιρεασει!

Μαυρη σελιδα σε ολα αυτα είναι οτι οι υποδομες απο πλευρα του κρατους είναι μαυρα χαλια..
Με τοσο φυσικο καλος, με αρχοντια και αγαπη που ηταν εμφανεστατη απο τους ντοποιους όπου και αν πηγαμε να μην μπορουν να δημιουργηθουν σωστες υποδομες..

Η ενορια (χωριουδακι 5' απο την κυμη) η οποια φυμιζεται για τους καπετανεους μας εκανε ενα κλικ! Περπατησαμε στα πλακοστρωτα καλντεριμια και αγναντευαμε ολο το Αιγαιο!

Πιστεψτεμε ηταν καταπληκτικα!Ελπιζω να σας εδωσα μια γευση.Αξιζει γαι ενα Π-Σ-Κ. Ως προς την διαμονη μειναμε στο Αρχοντικο Κυμης πολυ καλο και ιδιαιτερο. Επισης μας εκανε εντυπωση και στο Χωριο ανδρονιανοι ενα κουτουκι του "Μαμουκα" που ειχε για ντεκορ ενα τσολια μεσα σενα βαρελι!

Α, εαν ειστε τυχεροι μπορειτε να δειτε και το ηλιοβασιλεμα απο την στροφη του γιαννακη στην κυμη..Τελειο και ρομαντικο...

Ελπιζω να μην ημουν βαρετη!
Καλη ανοιξη!

Αποσυνδεδεμένος xuzam

• Συντονιστής
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Time of the Gypsies
Απ: Κύμη - "Το Μπαλκονι του Αιγαιου"
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2010, 05:53 »
Καλώς ήρθες Μάρθα  :)

Φαίνεται να πέρασες πραγματικά χαλαρωτικά! Δεν ήξερα ότι η Κύμη είχε τέτοιες ομορφιές. Ιδιαίτερα μου άρεσαν οι γραφικοί παππούδες και γιαγιάδες που είπες μιας και μου αρέσει η κουβέντα με ντόπιους ηλικιωμένους, σου μεταφέρουν κάτι από την ζωντανή ιστορία του τόπου. Αυτό το κουτούκι του Μαμούκη με τον τσολιά είναι highlight μόνο και μόνο για το ντεκόρ δηλαδή αξίζει να το επισκεφτώ!!

έχεις και φωτογραφίες;;;

Αποσυνδεδεμένος dk

• Εξερευνητής
    • TravelChat
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2010, 21:43 »
 :bye: martha...ομορφη η Κυμη εε?
Κι εμενα μου αρεσει πολυ...εχω φιλους στην Πλατανα και πεταγομαι ποτε ποτε.
Καλη διαμονη στο φορουμ. :)

Αποσυνδεδεμένος martha

• Τουρίστας
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2010, 21:22 »
Ευχαριστω για τις ευχες σας!

Ηταν πολυ καλα!Εχει φοβερες ομορφιες...αξιζει να πατε ειλικρινα! Και η πλατανα γραφικη πολυ!!!Οσο για τον μαμουκα best!!!best!Πολυ τρελλα ο γιωργος που το εχει.. Αλλα και το Αρχοντικο Κυμης ειναι πολυ ιδιαιτερο Boutique με ζωγραφιες παντου και βιολογικο πρωινο θεικο!Εχει μια θεα ολο το Αιγαιο..Θα σας στειλω και φωτο..Συντομα θα κανω ακομη ενα μικρο ταξιδακι και θα σας ενημερωσω που πηγα και λοιπα...Καλα να περασετε αποψε οπου και αν πατε...

Αποσυνδεδεμένος hellaskostas

• Τουρίστας
  • *
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2010, 18:44 »
Αν θέλετε παιδιά να δείτε φωτογραφίες απο την περιοχή την Κύμης μπείτε εδω http://andronianoi.ucoz.com .... oσο για τον τσολιά στο βαρελι στο κουτουκι του Μάμουκα θα τις αναρτήσω εγώ .... μιας και ειμαστε φίλοι και συγχωριανοί με τον Γίωργο.... :thumpup:

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2010, 11:09 από hellaskostas »

Αποσυνδεδεμένος elli

• Τουρίστας
  • *
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2010, 22:42 »
Παιδια καλησπερα!θελω να πω κι εγω κατι για την εμπειρια μου στην ομορφη κυμη... :) πηγα το προηγουμενο παρασκευοσαββατοκυριακο..εμεινα κι εγω στο πολυ ομορφο Αρχοντικο Κυμης..ειναι πραγματικα Boutique hotel!πολυ καλλιτεχνικα φτιαγμενο,με εξαιρετικη εξυπηρετηση και πολυ καλες τιμες!!!για την κυμη τι να πω..κυριολεκτικα μπαλκονι του αιγαιου!παρα πολλες οι ομορφιες της!!σας προτεινω κι εγω ανεπιφυλακτα και την κυμη ως προορισμο αλλα και το Αρχοντικο της Κυμης για διαμονη! :yes:

Αποσυνδεδεμένος kleopatra

• Περιηγητής
  • **
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 05:26 »
Συμφωνώ απολητα elli φανταστικο το αρχοντικο τωρα για την κυμη τι να πουμε τα λογια μερικες φορες δεν ειναι αρκετα... :D :nope:

.
TinyPortal © 2005-2011