*
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Οκτώβριος 01, 2014, 18:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Δικαιώματα

.

Αποστολέας Θέμα: Πληροφοριες για Ντισελντορφ Γερμανιας  (Αναγνώστηκε 3289 φορές)

Αποσυνδεδεμένος famek

• Ταξιδευτής
  • Φύλο: Γυναίκα
Πληροφοριες για Ντισελντορφ Γερμανιας
« στις: Ιούνιος 21, 2011, 21:49 »
Λοιπον μολις γυρισα απο Ντισελντορφ και μια που δεν υπαρχουν πολλες κατατοπιστικες πληροφοριες στα ελληνικα ειπα να μοιραστω τις γνωσεις κ εμπειριες μου απο αυτο το ταξιδι...
Καταρχην με το που φτανεις  στο αεροδρομιο για το κεντρο που ειναι μονο 10 λεπτα  παιρνεις το μετρο s11.
Το εισητηριο επειδη ειναι για μεσα στην πολη ειναι 2.30ε... αν και το μηχανημα δεν νομιζω οτι το βγαζει.. γενικα με τα εισητηρια υπαρχει ενα θεμα.. αν και ελεγκτη δεν πετυχα καθολου...
το ξενοδοχειο μου ηταν καταπληκρικο ειδικα για την τιμη του και ελληνικοτατο ..ελληνας ιδιοκτητης και 3/4 ελληνες στη ρεσεψιον...[για αυτο θα αναφερθω αναλυτικα.. μια που μου εκανε εντυπωση...για την χαμηλη τιμη του παντα...
ο καιρος στα χαλια του... τελη ιουνιου... με πολλες βροχες ..και αερα.. μεχρι και ομπρελα μου εσπασε...
το κεντρο αρκετα μεγαλο με πολλα καταστηματα τα περισσοτερα ακριβα..
εδω δεν ειδα να υπαρχει κριση.. τρελλος καταναλωτισμος.. ειδικα στα ρουχα πανικος.. αρχιζαν και οι εκπτωσεις.
Εντυπωση μου εκανε που παντου επαιρναν και τα σκυλια τους εκτος απο τα σουπερ μαρκετ..και στα λεωφορεια και οχι σε καλαθια...και δεν ηταν ολα ησυχα...
Στο ντισελντορφ σχεδον ολοι μιλουσαν αγγλικα και προθυμα εξυπηρετουσαν κατι που δεν το εχω συναντησει σε αλλες γερμανικες πολεις..
Τα δρομολογια των τραμ αλλαζουν δρομολογια τις κυριακες και τις αργιες.. κατι που μονο στην νεα υορκη εχω συναντησει..
Βολευει τελικα για τις μετακινησεις σου μεσα στην πολη να παρεις το ημερησιο εισητηριο που ειναι 5.5ε...
πατας το κουμπι  tages Α.
μεγαλυτερες λεπτομερειες προσεχως
οχι στην καρτα του πολιτη  δεν πουλαμε την ψυχη μας. οχι στην φοροκαρτα..δεν πουλαμε την ελευθερια μας
προσευχομαι κ ελπιζω

Αποσυνδεδεμένος gr-traveler

• Δημιουργός του Forum
  • Διαχειριστής
Απ: Πληροφοριες για Ντισελντορφ Γερμανιας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2011, 02:18 »
Καλώς μας ήρθες από το Ντίσελντορφ!  :)
Πάνε πολλά χρόνια που ήμουν εκεί. Είχα καθίσει μερικές μέρες (4-5). Αυτό που θυμάμαι περισσότερο από όλα ήταν οι πολυκατοικίες που πρέπει να βρισκόταν εκεί πριν από το 1900. Πολλά και ωραία τέτοια νεοκλασικά οικήματα που στο ισόγειό τους μπορεί να είχαν διάφορα καταστήματα που μπορεί να πουλούσαν και την τελευταία τεχνολογία. Αυτή η "αντίφαση" μου έκανε εντύπωση.
Βέβαια πρέπει να πούμε ότι οι σεισμοί στη Γερμανία είναι κάτι άγνωστο οπότε έχουν διατηρηθεί πάρα πολλά παλιά κτίρια. Εκτός βέβαια από αυτά που καταστράφηκαν στον Β΄παγκόσμιο.

Αποσυνδεδεμένος xuzam

• Συντονιστής
  • Time of the Gypsies
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2011, 13:22 »
Άκουσα Ντίσελντορφ; :D
Είχα πάει πριν κάποια χρόνια έναν Δεκέμβρη που ανοίγει η χριστουγεννιάτικη αγορά στους κεντρικούς πεζόδρομους... για να δούμε την συναυλία των Muse στην Κολωνία...και βρεθήκαμε και στο Ντίσελντορφ! Ωραία που πετύχατε κι έλληνα ξενοδόχο, δεν μετέφερε τις κακές συνήθειες κάποιων συντοπιτών συναδέλφων του όπως φαίνεται..

Αποσυνδεδεμένος famek

• Ταξιδευτής
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2011, 23:11 »
Παιδια χαρηκα που διαβαζεται... γιατι αρχισα να νιωθω μοναξια εδω...
Λοιπον το ξενοδοχειο το ελεγαν Beyer και ηταν αρκετα κεντρικο  ενα τεταρτο απο το κεντρικοτατο δρομο konnigasse.. με τα ποδια και 2 στασεις με το μετρο..
3 τραμ περνουν απεξω απο το χοτελ... 715  708  707
 Το χα βρει τυχαια στο booking ..οι τιμες του πολυ καλες για ντισσελντοφ 20-30ε το δωματιο...αναλογα την εποχη κ το δωματιο βεβαια.. τα 20ε μου παν οτι μπορει να εχουν δικο τους μπανιο αλλα στο διαδρομο...ολα τα αλλα πριβε μπανιο..
Το δωματιο ηταν ευρυχωρο με 2 κρεβατια ανακαινισμενο μπανιο με μπανιερα με τηλεοραση σεσουαρ ψυγειο τραπεζακι και αυτοματο καλοριφερ στο μπανιο..[ αυτο μου ηταν πολυ χρησιμο μια που επεσα σε καταιγιδες...και ...στεγνωνα ρουχα...]
Το πρωινο πολυ καλο για την τιμη του ειχε τα παντα...και σε ποικιλια... απορουσα πως ο ιδιοκτητης εχει κερδος...
Η ρεσεψιον εξυπηρετικοτητατη...πολυ καλη η καθαριοτητα.. και καθε μερα αλλαζαν πετσετες και εβαζαν σαπουνια σαμπουαν...
και φυσικα κυριως ελληνες στη ρεσεψιον.. στεφανος..κωστας... χαρα ..γιωργος ..θωμας... σαββας.. δημητρης...αυτους γνωρισα.. και 2 αλλοδαποι...
ο ελληνας κ.Μαργαριτης εχει ακομα ενα ξενοδοχειο εκει κοντα... και εναλλασετει το προσωπικο... θα δω τις σημειωσεις μου και θα σας ενημερωσω και για εκεινο... οπως και για τα αξιοθεατα της πολης...
Αξιζει να παρεις το λεωφορειακι που με 12ε αν δεν κατεβαινεις και ανεβαινεις και με 15 με ανεβοκατεβασματα. σε γυρναει.. στα κυρια αξιοθεατα του Ντισελντορφ.. κρατα περιπου 1.30 ωρα αλλα δεν εχει πολλα δρομολογια..σε παει μεχρι ενυδρειο και στην περιοχη περα απο τον Ρηνο.. που  ειναι η περιοχη των πλουσιων.. και δεν μπορει να πηγαινει οποιος θελει..
Αυτο μου εκανε εντυπωση.. υπαρχει ιδιωτικη περιοχη?.. παντως με το λεωφορειο  των ξεναγησεων... που πηγαμε δεν ειδα καμια απαγορευση..αλλα δεν ειδα και κινηση και ιδιαιτερη αγορα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2011, 23:17 από famek »
οχι στην καρτα του πολιτη  δεν πουλαμε την ψυχη μας. οχι στην φοροκαρτα..δεν πουλαμε την ελευθερια μας
προσευχομαι κ ελπιζω

Αποσυνδεδεμένος Leslie

• Περιηγητής
  • **
  • Dreams Come True!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2011, 03:49 »
Aha! Ντίσελντοφ! Πόσο μου αρέσει να διαβάζω για ταξιδάκια!  :D
Ενδιαφέρουσες πληροφοριες! Ασχολείσαι αρκετά με τις τιμές από ότι καταλαβαίνω και από άλλα posts σου! (πράγμα καθόλου κακό σε τέτοιους καιρούς!)   :yes:
Stich ins Glück!

Αποσυνδεδεμένος famek

• Ταξιδευτής
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2011, 18:24 »
φυσικα και ασχολουμαι με τις τιμες μια που λατρευω τα ταξιδια και απο καπου πρεπει να κανω οικονομια για να μπορω να πηγαινω οσο το δυνατον περισσοτερα.. και με ποιοτητα οσο γινεται καλυτερη...
μολις εχω χρονο θα γραψω και την συνεχεια..
προσευχομαι κ ελπιζω

Αποσυνδεδεμένος Leslie

• Περιηγητής
  • **
  • Dreams Come True!
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2011, 22:55 »
Ναι τα άτιμα...κοστίζουν!
Θαυμάζω (και ζηλεύω) όμως αυτούς που φεύγουν με 1 ευρώ στην τσέπη!! (το που καταλήγουν βέβαια, είναι άλλο θέμα!)
Stich ins Glück!

Αποσυνδεδεμένος schumigirl

• Τουρίστας
  • *
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:03 »
Dusseldorf - tips and συμβουλές!

Παιδιά καλησπέρα,

αυτό το καλοκαίρι θα περάσω , εύχομαι έναν υπέροχο μήνα , στο Ντουσελντορφ..Κέρδισα μια υποτροφία απο τη Daad για το Test -Daf.
Θα μένω στις εστίες και θα ήθελα να το συνδυάσω με διακοπές-ταξίδια να γνωρίσω τη πόλη και άλλες γειτονικές.

Θα ήθελα λοιπον μερικές συμβουλές για μέρη τοποθεσίες, φαγητό -εστιατόρια-καφέ γειτονικές περιοχές και ότι άλλο νομίζετε.

Σας υπενθυμίζω ότι θα είμαι ένα μήνα εκεί, οπότε χρειάζομαι έναν αναλυτικό ταξιδιωτικό οδηγό..

summer 2013- ............loading....................
-

.
TinyPortal © 2005-2011